Zo zaprášenej pôdy presvetlené súkromie pre dospievajúcu slečnu s pracovným stolom, spacím kútom aj vlastnou kúpeľňou

Pred časom temná zaprášená pôda, kam sa liezlo stropom po vysúvacom rebríku. Dnes presvetlené súkromie pre dospievajúcu slečnu s pracovným stolom, spacím kútom aj vlastnou kúpeľňou. Zásadnou svetelnou aj funkčnou premenou neprešlo len podkrovie, ale celý dom.

Súčasní majitelia kúpili dom pred 15 rokmi ako developerský projekt. Pretože dorastajúcim deťom prestali izbičky stačiť a radový dom do šírky nezväčšíte, ďalšiu obývaciu plochu hľadali a našli v nevyužitom podkroví. „Bola to klasická pôda, ktorou prechádzali priehradové drevené väzníky. Nebola obývateľná, liezlo sa do nej z chodby po vyťahovacom rebríku. A vôbec, celý interiér domu bol tmavý,“ spomína Ing. arch. Tereza Čudová Ajmová, ktorá okrem premeny podkrovia dostala zadanie „refrešnúť“ rovno celý dom. Výsledkom je svetlý interiér s triezvym základom v neutrálnych farbách s farebnými akcentmi. Všetko, čo je pevne zabudované, je svetlé, s výnimkou visutého čierneho oceľového schodiska do podkrovia.

Moderný radový dom v hnedej farbe s terasou
Pretože dorastajúcim deťom prestali izbičky stačiť a radový dom do šírky nezväčšíte, ďalšiu obývaciu plochu hľadali a našli v nevyužitom podkroví. Zdroj: Filip Šliapal
S farbami sa architektka hrala pri vymeniteľných prvkoch, ako je ružová sedačka alebo modré jedálenské stoličky. „Sú to veci, ktoré keď majiteľa omrzia, tak ich vymenia, alebo prečalúnia,“ hovorí architekta. Živosť priestoru dodávajú napr. aj priznané tvárnice, z ktorých bola oškrabaná omietka, a následne boli natreté na bielo, aby bola vidieť ich textúra a nevznikli len sterilné hladké múry. Podobne bol odhalený pórovitý povrch schodiska z monolitického betónu, ktoré vedie na poschodie. Schodisko má krásny tvar a omietka na ňom nebola žiaduca. Pod schodisko architektka pridala lavicu so zásuvkami, lampičku a vytvorila tam útulný čítací kútik s knižnicou.

Ostatne osviežujúcich dizajnových úprav je v interiéri viac, či už sa jedná o originálne vykurovacie telesá, alebo spomínané oceľové schodisko. „Tradičné radiátory sme nahradili vykurovacími špirálami, aké sa kedysi používali v priemyselných halách. Páčia sa mi, majú dobré tepelné vlastnosti, len na upratovanie nie sú ideálne, usadzuje sa v nich prach,“ pripúšťa architekta. Zmena vykurovacích telies bola daná dizajnom aj nutnosťou, pretože pri vybúraní okien, resp. ich pretiahnutie až k podlahe, nezostalo na pôvodné podokenné radiátory miesto. Okrem podkrovia sa interiér príliš dispozične nemenil, úzky pôdorys radového domu to ani neumožňoval.

Pink pillow on grey armchair near bed in girl’s bedroom interior with green cactus and lights on table

svetlý interiér s triezvym základom v neutrálnych farbách s farebnými akcentmi
Celý interiér pôsobí triezvo a je v ňom použitá jednoduchá paleta farieb. Aby však priestor nepôsobil fádne, vniesla doň architektka farebné akcenty a zaujímavú textúru povrchov. Zdroj: Filip Šliapal
Do prízemia obyvateľa vpúšťa jednokrídlové plné dvere Schüco s nadsvetlíkom a čítačkou odtlačkov prstov. Architektka otvárania pomocou čítačky odtlačkov prstov klientom odporúča štandardne, je to podľa nej perfektný spôsob, keď chcete vybehnúť na záhradu bez obáv, že si zabuchnete a nedostanete sa domov. Za dverami je malé zádverie, v ktorom architektka nakoniec urobila celú stenu zrkadlovú, aby sa priestor opticky zväčšil. Zo zádveria, ktoré je oddelené sklenenou stenou, sa pokračuje do obývacej izby s kuchyňou a na ňu za trojmetrovými presklenými posuvno-zdvižnými dverami nadväzuje terasa. „Pôvodne tam mali klasické balkónové okno a okno s parapetom. To sme prebúrali k podlahe, aby sme pustili dovnútra viac svetla, pretože obývacia izba bola pomerne tmavá. Na terase sme postavili drevenú pergolu, pretože sa majitelia chceli odcloniť od susedov a mať aj možnosť zatienenia proti slnku.


Tip redakcie: najlepšie malé spotrebiče.