Ako vytvoríte pomocou izbových rastlín oku lahodiaci priestor

Milovníci botaniky veria, že neexistuje nič také ako príliš veľa zelene. A my s nimi súhlasíme. Vďaka nej získavame životodarnú energiu, ktorá nám po hodinách strávených v príbytkoch prirodzene chýba.

Pre zvyšné priestory

Do úzkych priestorov a rohov umiestnite jedincov, ktorí rastú do výšky. Dobrou voľbou je Sanseviera, známa ako svokrin jazyk, ktorá rovnako ako fikus zažíva renesanciu. Pôsobí takmer nezničiteľne, takže je ideálny pre začiatočníkov aj workoholikov.

Svokrin jazyk pochádza z tropickej západnej Afriky a existuje ho viac
ako 70 druhov. Zaujímavosťou je, že v dužine listov má antisepticky pôsobiace látky, podobne ako aloe vera. Pozor však, ak máte psa alebo
mačku – obsahujte totiž látky, ktoré sú pri požití mierne toxické.

Nevšedné zátišie

Máte pocit, že sa do vášho malého bytu už žiadne rastliny nezmestia? Skúste rôzne menšie rastliny zoskupiť na netradičných miestach a vytvorte pomocou nich neprehliadnuteľné zátišie. Inšpirujte sa milovníkom izboviek Hiltonom Carterom a naaranžujte svoju zeleň napríklad na príručný barový stolík. Hlavnú úlohu tu zohráva strapatá slonia noha, ktorú zľava stráži vysoká Euphorbia erytrea, majestátne stojaca v prútenom koši. Z druhej strany vytvára bohatú kulisu filodendron v závesnom kvetináči, ktorý sa celkom prirodzene tiahne okolo okrúhleho zrkadla z bambusu.

Green leaves of tropical plants bush (Monstera, palm, rubber plant, pine, bird’s nest fern) floral arrangement indoors garden nature backdrop isolated on white background thailand, clipping path.

Interiér zaplnený kvetmi je až 4× čistejší, pretože bytové rastliny absorbujú výpary, oxid uhličitý a škodliviny, ktoré sa bežne nachádzajú v priestore. Majú schopnosť zachytiť prach, regulovať vlhkosť vzduchu, a dokonca tlmia ozveny.
Zelená náruč

Bytové kvety majú jedinečnú schopnosť ozvláštniť každú miestnosť. Monsteru (na skrinke vpravo) je možné právom označiť za kráľovnú izbových rastlín. V posledných rokoch sa teší veľkej obľube nielen preto, že je veľmi nenáročná, ale aj nesmierne fotogenická. Rozrastá sa do šírky a jej rast a tvar je pomerne nepravidelný. Jej úctyhodné rozmery (3 až 5 m) vyžadujú dostatočný priestor. Pripravte sa na to, že každé dva roky bude potrebné rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča, aby mala dostatok miesta.

Veľkých listov dosiahnete umiestnením monštiermi na svetlom mieste (nie však na priamom slnku), v tieni sa vytvárajú menšie listy a sú menej perforované.
Majestátna družina

Hľadáte izbové rastliny, ktoré dorastú do veľkých rozmerov a zaplnia napríklad holý kút v obývačke či prázdnu predsieň? Niektoré izbové rastliny môžu skutočne dorásť do výšky a veľkosti malého stromčeka.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram