Naučte sa šnorchlovať: vybavenie a základné pravidlá šnorchlovania

Šnorchlovanie je zábavná aktivita, ktorá umožňuje nazrieť pod vodnú hladinu. A to bez ťažkého potápačského vybavenia, taktiež bez potreby absolvovania náročného kurzu. Všetko, čo potrebujete, aby ste mohli začať šnorchlovať, sú niektoré základné zručnosti a malá súprava šnorchlovacieho vybavenia, vďaka čomu je táto aktivita ľahko dostupná takmer pre každého.

Šnorchlovanie je často prvým nahliadnutím do podmorského sveta. Takto začína väčšina potápačov. Ak aj vás láka šnorchlovanie, poďte sa pozrieť, čo to vlastne je, aké vybavenie potrebujete a aké sú základné pravidlá.

Čo je šnorchlovanie?

Šnorchlovanie je plávanie na hladine s maskou a šnorchlom. Maska vám umožňuje jasne vidieť svet pod vodou a šnorchel, teda špeciálna dutá trubica s náustkom na konci, umožňuje dýchať povrchový vzduch. Používajú sa aj plutvy a v závislosti od teploty tiež plavky alebo neoprén.

Nevyžaduje sa formálny tréning, takže ho môže robiť takmer každý. Aj keď sa odporúča, aby šnorchlovanie robili zdatní plavci, sú rôzne možností aj pre tých, ktorí sa vo vode cítia menej isto. Môžu si napríklad obliecť záchrannú vestu alebo sa držať plávacieho zariadenia.

Šnorchlovanie je tiež spôsob, ako spoznať svet. Miesta, o ktorých by ste nikdy predtým neuvažovali, sa zrazu objavia vo vašom zozname krajín, ktoré by ste chceli navštíviť. Či už ako šnorchlista alebo skúsený potápač, pod hladinou sa dajú zažiť fantastické dobrodružstvá.

Začať môžete na Slovensku, napríklad na jazere Košariská, na Čiernovodských jazerách (Guláška), na jazerách Veľký Meder alebo Pataš. Vyskúšať môžete aj obľúbené lokality na potápanie vo Východných Čechách.

Aký je rozdiel medzi šnorchlovaním a potápaním

Šnorchlovanie je plávanie na vodnej hladine, s hlavou a nosom pod vodou, s použitím potápačskej masky, šnorchla a potápačských plutiev. Aj pri šnorchlovaní sa môžete potopiť pod hladinu. Avšak iba na krátku chvíľu, kým si vystačíte s dychom. Tu vám šnorchel nijako nepomôže.

Pri potápaní máte pod vodou celé telo a klesáte k morskému dnu. Potápači využívajú na dýchanie kyslíkovú nádrž, ktorá im umožňuje dýchať pod vodou dlhú dobu. Nosia tiež tesný potápačský oblek, potápačskú masku a potápačské plutvy.

Aby ste sa mohli potápať, musíte absolvovať školenie, na ktorom sa naučíte, ako používať dýchacie zariadenie a ako sa potápať do hlbokých vôd. Zato šnorchlovanie si nevyžaduje žiadny tréning. Šnorchlovať môže takmer každý, kto sa cíti vo vode pohodlne. Do tejto relaxačnej aktivity sa môžu zapojiť deti, tínedžeri, dospelí a dokonca aj seniori.

Aké vybavenie potrebujete na šnorchlovanie?

Základnou výbavou, ktorú by mal mať každý šnorchlista, sú maska, plutvy a šnorchel, prípadne celotvárová šnorchlovacia maska.

Maska na šnorchlovanie

Maska ​​na šnorchlovanie by mala byť pohodlná, dobre tesniaca a krištáľovo čistá. Môžete sa rozhodnúť použiť tradičnú verziu, ktorá vyzerá ako široké okuliare so silikónovým krytom nosa, alebo si môžete zvoliť moderné verzie, ktoré zakrývajú celú tvár.

Čo si všímať pri výber masky?

Popruh masky: Ide o popruh, ktorý je pripevnený k bokom masky a má za úlohu držať masku bezpečne na hlave. Je zvyčajne vyrobený z gumy alebo silikónu, ktoré sú mäkké a pružné.

Masky sú zvyčajne vybavené prackami na bokoch, ktorými sa popruh prevlieka, takže môžete ľahko nastaviť jeho tesnosť. Niektoré disponujú tzv. nastavovacou sponou.

Sukňa: Sukňa je časť masky, ktorá sedí na tvári a je zodpovedná za tesnenie. Silikón je obľúbený materiál vďaka svojej mäkkosti a pružnosti.

Šošovka: Šošovka masky na šnorchlovanie je zvyčajne jednoduchá alebo dvojitá. Masky s jednou šošovkou vám zvyčajne poskytujú širší pohľad, zatiaľ čo dvojité šošovky ponúkajú možnosť nasadiť na každú stranu rôzne šošovky na predpis. Výhodou dvojšošovkových masiek je aj malý vnútorný objem, čo uľahčuje vyrovnanie tlaku.

Niektoré masky ponúkajú na bokoch ďalšie šošovky na zväčšenie zorného poľa. Šošovky sú zvyčajne vyrobené z tvrdeného skla odolného voči poškriabaniu s antireflexnými vrstvami, ktoré poskytujú jasné videnie pod vodou.

Nízky objem vs. vysoký objem: Keď hovoríme o maskách, objem znamená, koľko vzduchu je vo vnútri masky. Maska s nízkym objemom znamená, že šošovka (šošovky) sedia bližšie k vašej tvári a maska ​​je efektívnejšia. Inými slovami, medzi vašimi očami a sklom je menej priestoru alebo vzduchu. To vám uľahčí čistenie od vody, ak by tam nejaká prenikla. Maskou s nízkym objemom tiež ľahšie vyrovnáte tlak, ak sa ponoríte pod hladinu.

Naproti tomu maska ​​s veľkým objemom znamená, že šošovka (šošovky) je umiestnená ďalej od vašich očí. To najlepšie pre vás bude závisieť od vašich preferencií, veľkosti vašej hlavy a od toho, čo vám vyhovuje.

Šnorchel

Potápačský šnorchel je trubica, ktorú máte pri šnorchlovaní v ústach a ktorá vám umožňuje ľahko dýchať bez toho, aby ste museli neustále dvíhať hlavu nad hladinu. Existuje niekoľko rôznych typov.

Mokrý šnorchel – v tvare písmena “J”

To je pravdepodobne to, čo si predstavíte, keď sa povie “šnorchel”. Skladá sa z jednoduchej plastovej trubice ohnutej do tvaru J a náustka. Je ideálny pre začiatočníkov, pretože sa ľahko používa, hoci sa môže ľahko zaliať vodou, keď sa ponorí.

Polosuchý šnorchel

Polosuchý šnorchel ponúka skvelú kombináciu klasického a suchého šnorchla. Ochrana proti striekajúcej vode v hornej časti, tzv. vlnolam, zabraňuje vniknutiu vody do trubice. Zväčša býva výraznej farby, aby šnorchlistu či potápača bolo z vody dobre vidieť.

V spodnej časti šnorchla sa nachádza jednosmerný výdychový ventil. Ventil odstraňuje nadbytočnú vodu zo šnorchla von a zároveň zabraňuje vniknutiu vody do úst.

Suchý šnorchel

Suchý šnorchel navyše disponuje vnútornou klapkou, ktorá sa nachádza pod vlnolamom vo vnútri šnorchla. Po ponorení alebo zaliatí dýchacej trubice sa klapka zavrie a do vnútra trubice neprepustí vodu. Hneď ako na klapku netlačí voda, vytiahne sa.

Je to skvelá voľba pre šnorchlistov, ktorí sa chcú potápať a vynoriť sa na hladine bez neustáleho čistenia šnorchlovacej trubice.

Plutvy na plávanie

Plutvy vám pomáhajú šetriť energiu a plávať rýchlejšie. Plutvy sa vám zídu aj vtedy, ak plávate proti prúdu. Z týchto dôvodov sa do nich oplatí investovať alebo si ich prenajať.

Pri šnorchlovaní sú lepšie kratšie plutvy – môžete ľahšie zmeniť smer a nie sú také ťažké, čo uľahčuje kopanie. Ak by ste chceli vyskúšať voľné potápanie, vyberte si dlhšie plutvy, ktoré vám pomôžu rýchlejšie plávať hlbšie.

Existujú dva hlavné typy plutiev: plná päta a otvorená päta. Keďže väčšina ľudí šnorchluje v teplej vode, lepšou voľbou sú celopätové plutvy, pretože si ich stačí navliecť na bosé nohy. Ak však budete šnorchlovať v studenej vode a budete mať obuté topánky, plutva s otvorenou pätou je lepšou voľbou.

Základné pravidlá šnorchlovania

  1. Nájdite si miesto, ktoré má pokojné vody.

Šnorchlovanie na búrlivej vode sa spája s niekoľkými komplikáciami. Vstup do vody a výstup z vody sa stáva problematickejším. Zvyšuje sa pravdepodobnosť problémov s vybavením, napríklad voda naplní šnorchel, čo môže spôsobiť problémy s dýchaním. Okrem toho vlny takmer vždy znižujú viditeľnosť pod vodou. Uistite sa, že na mieste, ktoré ste si vybrali, nie sú žiadne silné prúdy alebo nejaké nebezpečenstvo pod vodou.

  1. Vykonajte kontrolu vybavenia

Nie je nič horšie, ako mať vybavenie, ktoré nesedí. To môže spôsobiť paniku, keď bubliny a voda začnú prenikať do vašej masky. Pri požičiavaní vybavenia je rozumné vykonať kontrolu vybavenia pred odchodom na otvorené more. Ak plánujete šnorchlovať často, možno bude najlepšie zaobstarať si vlastné vybavenie. Takto budete zaručene poznať stav vybavenia a zvyknete si naň.

  1. Užívajte si

Možno vás to prekvapí, ale pri šnorchlovaní naozaj veľa „neplávate“. Väčšinou sa vznášate a kĺžete po vrchu vody a pozeráte sa dole. Upokojte sa a dostanete sa do horizontálnej polohy. Nezľaknite sa, keď sa začnete ponárať. Jednoducho klesnite nižšie do vody. Čím budete uvoľnenejší, tým ľahšie sa budete vznášať a budete mať nad svojím pohybom lepšiu kontrolu.

Aj preto je šnorchlovanie vhodné aj pre deti, ktoré sú v plávaní začiatočníci. Objavte výhody plávania s deťmi a užívajte si kĺzanie po hladine. Pokúste sa plávať pomaly, zhlboka a rovnomerne dýchajte a jednoducho si užite zážitok.

  1. Nikdy nešnorchlujte sám

Aj keď je šnorchlovanie pomerne bezpečná aktivita, stále ste vo vode, často na otvorenom oceáne. Z tohto dôvodu by ani silní plavci nemali šnorchlovať sami. Toto pravidlo je obzvlášť dôležité, ak neviete plávať. Najlepšie je, ak šnorchlujete so skupinou, ste pod dohľadom sprievodcu alebo inštruktora.

  1. Poznajte svoje limity

Akonáhle sa dostanete do vody, pamätajte: nikdy sa neprepínajte! Ak ste príliš unavení, alebo sa jednoducho necítite dobre, povedzte to svojmu sprievodcovi. Ak ste na súkromnom výlete s priateľmi, dajte im vedieť, že ste dosiahli svoje hranice a spoločne sa vráťte na loď.

  1. Buďte ohľaduplní k životnému prostrediu

Myslite na životné prostredie. Používajte ekologický, plne odbúrateľný opaľovací krém. Nikdy po sebe nenechávajte žiadne odpadky. Mali by ste sa tiež držať v bezpečnej vzdialenosti od morského života, nedotýkať sa koralov alebo iných morských živočíchov.

Na záver

Šnorchlovanie je koníček, ktorý umožňuje ľuďom objavovať podmorský život cez masku, pričom dýchanie zabezpečuje šnorchel. Je celkom bezpečné, stačí mať základné zručnosti v plávaní, správne vybavenie a vedieť sa uvoľniť.

Ak vás teda láka život pod vodnou hladinou, no potápanie nie je nič pre vás, skúste to so šnorchlovaním. Šnorchlovanie predstavuje výbornú vodnú aktivitu pre celú rodinu.

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO