Svet si robíme ťažkým. Ako v ňom chodiť naľahko, radí cestovateľ

Prekvapilo ma úplné odhodlanie Ukrajincov brániť sa proti ruskej agresii. Pomáhajú všetci, muži, ženy, deti. Niečo také sú v Európe schopní snáď už len Poliaci, hovorí David Neff
Že dôjde k takému rozkolu Ruska so Západom som si nedokázal ani predstaviť, hovorí „ruský Čech“ Alex Budarin
Okolo dvadsiatich piatich je optimálne nechať si odobrať a zmraziť vajíčka. Potom už môže byť príliš neskoro, hovorí Veselá

Petr Kosek ako prvý Čech prešiel Triple Crown, tri najdlhšie trekové trasy sveta, ale predovšetkým je to zakladateľ a spolumajiteľ skvelého obchodu naľahko.com.

V Norimbergu, v Germanisches Nationalmuseum vystavujú plášť, palicu, klobúk, topánky a malý batoh pútnika Stephana Prauma, ktorý šiel v roku 1571 pešo z Norimbergu do Santiaga de Compostela. Chodil naľahko. Prečo dnes ľudia vláčajú ťažké batohy?

Reklama do ľudí pchá, čo všetko si musí kúpiť, aby v horách prežili. Človek ale potrebuje veľmi málo, musí iba trochu premýšľať.

Prečo chodiť naľahko?

Je to zdravé. Čo nám asi povedia chrbát, ramená a kĺby po sto kilogramoch s tridsaťkilovým batohom a čo s osemkilovým batohom? Je to bezpečné, pretože s ťažkým nákladom sa blbo riešia krízové ​​situácie. Moja výbava, ktorú potrebujem na prežitie, má päť kíl, a tak aj s vyvrtnutým členkom sa kedykoľvek zvládnem dostať do civilizácie. A naľahko aj viac vnímam svet.

Krištáľová studnička to síce nie je, ale aj z nej pomocou výkonného, ​​ale zároveň ľahkého fitra získate pitnú vodu.
Sú Česi viac ako iné národy veľkí chodci?

Sme tým vyhlásení. Keď som cestoval po amerických národných parkoch a vybavoval si povolenie na nocovanie, tak mi jeden ranger hovoril: „Vy máte tie nocľahy 25 kilometrov od seba!“ Nechápal som, veď to ujdem za pol dňa. Keď zistil, že som z Česka, povedal: „Tak to je v pohode“.

Čo všetko nesieš so sebou?

Všetko, čo potrebujem. Mám jednokilový batoh, nič predimenzovaného. Keď chceš chodiť naľahko, dôležitejšie ako veci sú základné bezpečnostné návyky. Musíš vedieť, ako sa správať pri búrke, ako sa vysporiadať s lavínami a podobne. Sami si nepomôžeme, ale keď všetci v horách budú vedieť prvú pomoc, tak máme istotu, že sa neudusíme, keď nám napríklad po páde zapadne jazyk. Na čo je ľuďom narvaný batoh, keď nemajú lekárničku? Väčšina ľudí rieši jedlo a vodu namiesto podchladenia alebo prehriatia. Bez jedla vydržíš týždne, bez vody dni, ale na podchladenie prestaneš fungovať behom pár hodín. Takže na podchladenie sa musíš pripraviť a vždy zostať suchý. Preto vždy nosím strechu nad hlavou, stan alebo tarp.