VYBERTE SI STOJAN PRE DOMÁCU POSILŇOVŇU SPRÁVNE

Stojany sú nepostrádateľným doplnkom každej posilňovne. Ak si zriaďujete domácu posilňovňu, určite na ne nezabudnite. Zaistíte si tak pohodlie a bezpečnosť nielen pri cvičení, ale aj pri bežnej domácej prevádzke. Navyše, keď budete mať pomôcky prehľadne usporiadané, cvičenie pre vás bude väčšia zábava.

Na trhu nájdete širokú škálu stojanov. Vyberajte podľa svojich potrieb a preferencií aj podľa kvality materiálu a spracovania. Dbajte na to, aby boli pevné a stabilné. Niektoré stojany môžu byť opatrené gumovými podložkami, aby sa zamedzilo poškriabaniu podlahy a ich posunu.

Ďalším dôležitým kritériom je nosnosť stojana. Vždy sa vopred o maximálnej nosnosti informujte, aby pre vás bola dostačujúca.

Môžete naraziť na niekoľko druhov stojanov. V základe ich môžeme rozdeliť na stojany posilňovacie a stojany odkladacie.

POSILŇOVACIE STOJANY

Posilňovacie stojany sú doplnkom pri posilňovaní. Je možné ich použiť s lavicou aj samostatne. Jedná sa o stojany pre obojručné činky a zakúpiť ich môžete tu: https://hop-sport.cz/stojany/.

Posilňovacie stojany zoženiete vo variante s nastaviteľnou výškou, rozostupom aj istením, čo umožňuje cvičenie aj bez asistencie trénera. Istenie je riešené bezpečnostnými hákmi, ktoré je možné nastaviť podľa vašich potrieb. Vy sa tak nemusíte obávať o svoju bezpečnosť.

Viacúčelové stojany môžete použiť v stoji aj poležiačky. Niektoré sú vhodné aj na drepovanie.

Stojany môžu obsahovať aj podpery na francúzske kľučky. Tieto rukoväte sú často opatrené mäkkým materiálom, ktorý vám pri cvičení zaistí pohodlie. Hrazda tiež môže byť jeho súčasťou.

Niektoré posilňovacie stojany mávajú aj tŕne na uloženie závaží – kotúčov.

ODKLADACIE STOJANY

Odkladacie stojany sú buď horizontálne, alebo vertikálne. Existujú stojany na závažie, osi, jednoručné činky aj špeciálne pre kettlebelly. Môžu byť aj kombinované, ktoré vám zaistia prehľadné usporiadanie viacerých druhov posilňovacieho náčinia na jednom mieste.

Stojany umiestnite tak, aby ste sa vždy bezpečne a bez problémov k pomôckam dostali a mali okolo dostatok priestoru.

STOJANY NA ZÁVAŽIE (KOTÚČE)

Tieto stojany sú opatrené tŕňmi, ktoré slúžia na zavesenie kotúčov. Tŕne môžu mať rôzne priemery, najčastejšie 25 mm, 30 mm a 50 mm. Obvykle sú ich súčasťou aj držiaky na osi, aby ste mali všetko po ruke na jednom mieste.

Je nutné, aby aj tieto stojany mali pevnú základňu kvôli stabilite a boli vyrobené z kvalitného a odolného materiálu.

STOJANY PRE TYČE (OSY)

Do stojanov pre osi môžete uložiť tyče buď vertikálne, alebo horizontálne, záleží od typu.

An athlete in a kimano lifts a homemade metal barbell. Physical training of fighters.

Nástenný stojan slúži na horizontálne uloženie osí a pozostáva z dvoch samostatných častí, ktoré môžete umiestniť na stenu tak ďaleko od seba, ako potrebujete. Oceníte ho najmä v malom priestore, kde je každý centimeter drahý. Ďalšou možnosťou je stojan pre vertikálne umiestnenie, ktorý jednoducho položíte na zem a tyče doň vsuniete, ľahko tak môžete uložiť napríklad 9 osí.

STOJANY NA JEDNORUČKY

Do horizontálneho či vertikálneho stojana na jednoručné činky môžete bezpečne uložiť väčšie množstvo činiek. Ponúkajú sa stojany s jedným, dvoma alebo viacerými radmi. Výber veľkosti záleží iba na množstve vášho vybavenia.

Či už si zvolíte akýkoľvek typ stojana, môžete vďaka nemu ušetriť miesto a posilňovňu udržiavať stále upratané. Príjemný a usporiadaný priestor vás bude k cvičeniu viac motivovať a budete sa v posilňovni cítiť príjemne.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram