JARNÁ PRÁCA NA ZÁHRADE: S ČÍM ZAČAŤ UŽ TERAZ?

S úpravou jarnej záhrady môžete začať, až keď prestane mrznúť cez deň. Prvé teplejšie dni sú ideálnou príležitosťou na opravy zimných škôd, ošetrenie pôdy a rastlín či výsadbu nových. Prezradíme vám, čím najlepšie začať a na čo všetko by ste nemali zabudnúť.

ODHAĽTE POŠKODENIA SPÔSOBENÉ MRAZOM A VLHKOM

Nedostatočné odvádzanie vlhkosti môže viesť k poškodeniu oporných múrov alebo záhradných chodníčkov. Obvykle sa to prejavuje popraskaním alebo dokonca vypadávaním niektorých stavebných častí. Obzvlášť v prípade bungalovu na úzkom pozemku prejdite všetky jeho vonkajšie časti. Silný tlak v pôde mohol pri mrazoch spôsobiť vydutie častí chodníčka v záhrade.

Ak ste nepodcenili prípravu záhradného nábytku a terasy na zimu, škody by mali byť minimálne. V lepšom prípade postačí ich očistenie a ošetrenie povrchu. Pod ťažkou váhou snehu mohlo dôjsť aj k poškodeniu vetiev a kríkov, ktoré bezodkladne odstráňte a ošetrite.

PRIPRAVTE PÔDU A Ošetrite stromy a kríky

Jarná pôda je pripravená na odstránenie buriny a prekyprenie. Ak sa chystáte na novú výsadbu, rozryte pôdu približne do hĺbky 30 cm. Nezabudnite dôkladne odstrániť kamene a korene burín. Teraz máte skvelú príležitosť na premiešanie pôdy s hnojivom. Na trhu je množstvo organických hnojív, napríklad z kravského hnoja, s ktorými sa ľahko manipuluje.

Takto nachystanú pôdu plnú živín nechajte nejaký čas odpočívať. Začiatkom jari sú stromy vo vegetatívnom pokoji. A teda nastáva ideálny čas na ich prerezávanie. Presný čas sa však môže líšiť podľa druhu stromu. Pôdu okolo nich môžete tiež rozryť a pohnojiť, prípadne v nej vyvŕtať niekoľko dierok a naliať do nich tekuté hnojivo.

S ÚPRAVOU TRÁVNIKA EŠTE POČKAJTE

Kosenie trávnika je príjemnou aktivitou, ale vydržte, pokiaľ nebude pôda úplne suchá. Dovtedy z neho môžete odstrániť rôzne nečistoty ako kamienky, vetvičky, šišky a podobne. Odstráňte tiež mach a prezrite prípadné škody po zime. Počkajte aj s dosadzovaním trávnika. Zatiaľ ho môžete len šetrne zvertikutovať.

ČO VSÁDZAŤ NA JAR?

Výsadbu na jar začnite druhy hľuznatých a cibuľových rastlín, ako sú napríklad gladioly. Nenáročné na starostlivosť sú aj ruže, ktoré môžete vsádzať od polovice marca do konca apríla. Týka sa to aj begónií, ktoré kvitnú už od apríla, mája až do jesene. Pokiaľ v apríli vysadíte karafiáty, rozkvitnú už v máji a budú vás tešiť niekoľko mesiacov.

Koncom marca alebo začiatkom apríla môžete vysadiť aj orlíček, ktorý kvitne od mája do júla. Pekný je dokonca aj po odkvitnutí. Ide o trvalku, ktorá rastie rýchlo až do výšky 30-40 cm. Jedinečný tvar majú aj kosatce. Kvety prvosienky uvidíte približne 90 dní od výsadby. Typické sú najmä svojou silnou vôňou.

Gazánia je pestrá a zaujímavá rastlina, ktorá, ak ju vysadíte v apríli, kvitne od júna do októbra. Kvety zostávajú počas zamračených dní zatvorené. Porozmýšľajte tiež nad mečíkom, sedmokráskou a letnou ľaliou. Z užitočných byliniek môžete vysadiť levanduľu, medovku, bazalku alebo šalviu.